Пандемията, военните конфликти и ескалиращите икономически проблеми от последните няколко години направиха живота труден за всички нас, тъй като цялото това безпокойство създава напрежение, страх и безпокойство за бъдещето. Тревогата се е настанила в умовете и лицата ни.
Разбира се, не мога да си представя какво е било в предишните векове. Но ако погледнем малко по-отблизо в историята, ще видим, че подобни ситуации – макар и под различна форма и световен ред – са съществували и преди. Въпреки всичко това хората вярваха в любовта, имаха деца и все още се опитваха не само да оцелеят, но и да процъфтяват.
И в най-мрачните времена винаги е имало какво да им помогне а и от редица исторически извори знаем, че кукленият театър и неговата вековна магическа сила е част от това. Тази сила е в самите основи на кукления театър. Като стилизирана театрална форма със собствена метафоричност, кукленото изкуство представя човешката дейност, но и търси решения– понякога с хумор, понякога съвсем сериозно.
В опитите си да представи живота ни, кукленият театър често е бил там, протестирайки срещу неизменната сила на съдбата. Като изкуство, той отразява най-трудните житейски ситуации, независимо дали са лични или обществени, чрез карикатура или възхвала. Възможностите на кукления театър напоследък се разшириха и неговото изкуство вече е световно признато като неразделна част от театралната култура на 20-ти и 21-ви век.
Кукленият театър е както за традиционното изразяване, така и за използването на нови технологии, използване на техните мултимедийни възможности или способността им да ни забавляват и вълнуват. Въпреки това той смело защитава гордо придобитата си позиция.
Светът ще бъде по-добро място, отколкото ни се струва в момента. Всички вярваме в това и всички искаме да вярваме в това. Нека не се лишаваме от радостта от живота заради нашите страхове. Нека повярваме, че Пулчинела, Пънч, Гиньол, Каспарек, Карагьоз, Видушака, Мобарак и другите ни герои в тази безкрайна поредица от куклени герои, изобразяващи човешката комедия, са тези, на които все още можем да се доверим и, както много поколения преди нас, да вярваме в тяхната победоносна борба срещу смъртта.
Нека не затъваме в тревогите си, а да използваме кукления театър в различните му форми, за да извикаме отново радостта и удоволствието от творчеството.
Нина Маликова
Историк в областта на кукления театър, драматург. Дългогодишен главен редактор на списание Loutkář. Педагог и преподавател по история на кукления театър в Академия за изпълнителски изкуства в Прага, Чехия.