Награди и участия

Отличията получени от театъра и неговите творци
  • 1978 година – ТРЕТИ МЕЖДУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ „ЗЛАТНИЯТ ДЕЛФИН“ – ВАРНА – „Разходка с хвърчило“ от Рада Москова – бронзов медал и награди на творци, Получаване и „ПРИЗ“ за заслуги на театъра в работата му с български автори и за утвърждаване на националната куклена драматургия. Награда на художественото ателие за най-добро изпълнение на куклите и декора на спектакъла „Разходка с хвърчило“.
 
  • 1979 година – ТРЕТИ НАЦИОНАЛЕН ПРЕГЛЕД НА ДЪРЖАВНИТЕ КУКЛЕНИ ТЕАТРИ – „Кралят Елен“ от К. Гоци, „В света на мълчанието … ни“ от Васил. Станилов /Тази постановка участва и в заключителния етап в София/.
 
  • 1983 година – ДНИ НА РУМЪНСКАТА КУКЛЕНА ДРАМАТУРГИЯ В БЪЛГАРИЯ – СЛИВЕН. Участие със спектакъла „Приказка за двете тигърчета“ от Н. Касян.
 
  • 1985 година – ЧЕТВЪРТИ НАЦОИОНАЛЕН ПРЕГЛЕД НА ДЪРЖАВНИТЕ КУКЛЕНИ ТЕАТРИ – „Съкровището“ от И. Николова и „Палечка“ по едноименната приказка – зонален преглед Добрич – награда за творци; заключителен етап в София – „Съкровището“ – награда за творци.
 
  • 1985 година – ТРЕТА МЕЖДУНАРОДНА ДЕТСКА АСАМБЛЕЯ „ЗНАМЕ НА МИРА“ – СОФИЯ – „Сребърните камбани“ от В.Станилов, специално подготвена за този форум.
 
  • 1985 година – По повод 25 – годишнината на театъра Държавен куклен театър – Русе е удостоен с орден „КИРИЛ И МЕТОДИЙ“ – първа степен.
 
  • 1985 година – ФЕСТИВАЛ НА МОНОСПЕКТАКЛИТЕ – СОЗОПОЛ – „Малкият принц“ по А. Екзюпери.
 
  • 1986 година – ДНИ НА СЪВЕТСКОТО КУКЛЕНО ИЗКУСТВО В БЪЛГАРИЯ – СЛИВЕН, – „Цветното мляко“ от Вл. Орлов /режисьор – Борис Орлов, УССР/
 
  • 1995 година – ПРАЗНИЦИ НА ИЗКУСТВАТА „АПОЛОНИЯ“ – СОЗОПОЛ – „Приказка за светофари“.
 
  • 1988 година – СЕДМИ МЕЖДУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ НА БЪЛГАРСКАТА КУКЛЕНА ПИЕСА ЗА ДЕЦА „ЗЛАТНИЯТ ДЕЛФИН“ – ВАРНА – „Папагалчето Пай“ от Й. Тодоров – трета награда – бронзов медал за спектакъла, награди на творци.
 
  • 1996 година – МЕЖДУНАРОДЕН КУКЛЕН ФЕСТИВАЛ ЗА НАЙ-МАЛКИТЕ „ЯН БИБИЯН“ – СИЛИСТРА, 96 „Светофар, зебра и знаци“– от И. Деведжиев, режисьор Р. Миновска награда „ВИТИСКАР“.
 
  • 1998 година – МЕЖДУНАРОДЕН КУКЛЕН ФЕСТИВАЛ ЗА НАЙ-МАЛКИТЕ „ЯН БИБИЯН“ – СИЛИСТРА, 98 „Грозното патенце“– отличие за участие.
 
  • 1999 година – МЕЖДУНАРОДЕН КУКЛЕНО-ТЕАТРАЛЕН ФЕСТИВАЛ „ДВАМА СА МАЛКО, ТРИМА СА МНОГО“ – ПЛОВДИВ -„Грозното патенце“.
 
  • 1999 година – МЕЖДУНАРОДЕН КУКЛЕНО-ТЕАТРАЛЕН ФЕСТИВАЛ „ДВАМА СА МАЛКО, ТРИМА СА МНОГО“ ПЛОВДИВ – „Добро утро, лека нощ“ и „Малкото голямо пътешествие“.
 
  • 1999 година – НАГРАДА ЗА КУКЛЕН ТЕАТЪР „КУКЛАР“ – номинация на Теменуга Хараланова за ролята на Дзън в спектакъла „Добро утро, лека нощ“.
 
  • 1999 година – МЕЖДУНАРОДЕН КУКЛЕН ФЕСТИВАЛ „ЗЛАТНИЯТ ДЕЛФИН“ – ВАРНА – „Караконджол в костюм“ от И. Деведжиев.
 
  • 2000 година – ПЛАКЕТ от Община Русе и Общински съвет – Русе за високи творчески постижения в областта на кукленото театрално изкуство.
 
  • 2001 година – МЕЖДУНАРОДЕН КУКЛЕН ФЕСТИВАЛ ЗА НАЙ-МАЛКИТЕ „ЯН БИБИЯН“ – СИЛИСТРА – „Добро утро, лека нощ“.
 
  • 2002 година – НАЦИОНАЛЕН КУКЛЕНО-ТЕАТРАЛЕН ФЕСТИВАЛ „МИХАИЛ ЛЪКАТНИК“ – ЯМБОЛ – „Меко казано“ от В. Петров – награда за образователен спектакъл, отличия за творци.
 
  • МЕЖДУНАРОДЕН КУКЛЕНО-ТЕАТРАЛЕН ФЕСТИВАЛ „ДВАМА СА МАЛКО, ТРИМА СА МНОГО“ – ПЛОВДИВ – „Тигърче, какво ти е ?“.
 
  • 2004 година – МЕЖДУНАРОДЕН КУКЛЕНО-ТЕАТРАЛЕН ФЕСТИВАЛ „ДВАМА СА МАЛКО, ТРИМА СА МНОГО“ – ПЛОВДИВ – награда на детското жури за спектакъла „Принцесата и граховото зърно“.
 
  • МЕЖДУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ НА СПЕКТАКЛИ ЗА ДЕЦА „ВЪЛШЕБНАТА ЗАВЕСА“ – ТЪРГОВИЩЕ – „Да летиш с Мери Попинз“ от П. Тревърз.
 
  • НАЦИОНАЛЕН ФЕСТИВАЛ НА КУКЛЕНО-ТЕАТРАЛНОТО ИЗКУСТВО „ПАНАИР НА КУКЛИТЕ“ – СОФИЯ – „Да летиш с Мери Попинз.
 
  • 2005 година – НАЦИОНАЛЕН КУКЛЕНО-ТЕАТРАЛЕН ФЕСТИВАЛ „МИХАИЛ ЛЪКАТНИК“ – ЯМБОЛ – „За Мравчо, Слончо и тяхната любима“.
 
  • 2006 година – МЕЖДУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ НА КУКЛЕНО-ТЕАТРАЛНОТО ИЗКУСТВО „ПАНАИР НА КУКЛИТЕ“ – СОФИЯ – „Малкият Мук“.
 
  • 2007 година – МЕЖДУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ „ПАНАИР НА КУКЛИТЕ“ СОФИЯ. Участие със спектакъла „Мери Попинз“.
 
  • 2020 година – СЪЮЗ НА АРТИСТИТЕ В БЪЛГАРИЯ – НАГРАДИ „ИКАР – 2020“. в раздел „Куклено-театрално изкуство“ – Номинация за спектакъл и сценография: за спектакъла „Пинокио“ по К. Колоди – режисьор Тодор Вълов, сценография Наталия Гочева
 
  • 2020 година – НАГРАДИ „ИКАР – 2020“ – На Съюза на артистите в България Раздел „КУКЛЕН ТЕАТЪР“
 
  • Номинация за „Най-добър спектакъл“ и номинация „Сценография“ за спектакъла „Пинокио“ – режисьор Тодор Вълов, сценография Наталия Гочева.
 
  • 2020 година – Награда „ИКАР – 2020“ за „Най-добър куклен спектакъл“ на спектакъла „Пинокио“ по К. Колоди.

 
  • 2020 година – НАГРАДА „СИВИНА“, отличаваща млади актьори в сферата на кукленото изкуство. Организатори Асоциация на куклените театри и Международния съюз на куклените дейци АКТ – УНИМА – България. В категория „Екип“ награда за младите актьори Светлина Станчева, Ивета Маринова, Мартин Пашов, Димитър Пишев за участието им в спектакъла „Вълкът и седемте козлета“ по Братя Грим, драматизация и режисура Мая и Митко Димитрови.

СЕДМИЦА НА ДЕТСКАТА КНИГА И ИЗКУСТВАТА ЗА ДЕЦА И ЮНОШИ

  • 1975 година – „САМОХВАЛКО“ от Васил Апостолов – трета награда и сумата от 400 лева.
  • 1976 година – „ГОРДИЯТ ПЕВЕЦ“ от Орлин Орлинов – трета награда и сумата от 400 лева.
  • 1982 година – „В ЛУННАТА СТАЯ“ от Валери Петров – трета награда и сумата от 400 лева.

ТВОРЦИ, НОСИТЕЛИ НА ОТЛИЧИЯ ОТ ТЕАТРАЛНИ ФОРУМИ, ДЪРЖАВНИ ИНСТИТУЦИИ И КУЛТУРНИ ОРГАНИЗАЦИИ

ДИРЕКТОРИ

НИКОЛА КРЪСТЕВ

  • 1974 година – Орден „Кирил и Методий“ – трета степен
  • 1980 година – Почетен знак на Русе – първа степен
  • 1984 година – Орден „Кирил и Методий“ – първа степен
  • 1984 година – Златна значка на Съюза на артистите
  • 2010 година – Плакет и почетен знак на Община – Русе

 

 

ЯКО ЯКОВ

  • 1980 година – Почетен знак на Русе – първа степен

КРУМ ГЕРГИЦОВ

  • 1985 година – Златна значка на Съюза на артистите
  • 2009 година – Награда „Русе“

МАРИЯ МАТЕЕВА

  • 2017 година – Награда „Русе“. Златна значка на Съюза на артистите

ТЕМЕНУГА ХАРАЛАНОВА

  • 2010 година – Награда „Русе“

РОСИЦА МИНОВСКА – ДЕВЕДЖИЕВА

  • 2019 година – Награда „Русе“

РЕЖИСЬОРИ

  • Награди за режисура на спектакъл: 
  • ПЕТЪР АЛЕКСАНДРОВ
 

Почетен знак на град Русе – първа степен

  • ЕМИЛИЯ ЦАНКОВА
  • ЛИДИЯ АЛЕКСАНДРОВА
  • Проф. БОНЬО ЛУНГОВ
  • РОСИЦА МИНОВСКА
  • ТОДОР ВЪЛОВ

СЦЕНОГРАФИ

Награди за сценография на спектакъл: 

ЦВЕТКО ЦВЕТКОВ

  • 1980 година – Почетен знак на Русе – първа степен
  • 1980 година – Орден „Кирил и Методий“ – първа степен
  • 1982 година – Плакет и почетен знак на Община – Русе, носител на награди за живопис

СВИЛА ВЕЛИЧКОВА

НАТАЛИЯ ГОЧЕВА

ГЕОРГИ ПАСЕВ
Носител на награди за живопис и склуптура на фо-
руми на изобразителното изкуство

ЛИЛЯНА ВАСИЛЕВА – награди за сценография на
фестивали на любителския куклен театър

ТАНЯ ПАСЕВА
Носител на награди за живопис на форуми на изоб-
разителното изкуство

КОМПОЗИТОРИ

Награди за оригинална музика:
МЕТОДИ ИВАНОВ
ПЛАМЕН МИРЧЕВ-МИРОНА
ЕЛЕНА МЕТОДИЕВА

АРТИСТИ

Награди за актьорско майсторство: 

ЕМИЛИЯ ТОПАЛОВА

  • Орден „Кирил и Методий“ – първа и втора степен
  • Златна значка на Съюза на артистите. Дългогодишен член на УС на САБ – в гилдията на куклените театрални творци.
 
  • ЕЛГА ТОПАЛОВА
  • БОНКА ЦВЕТКОВА
  • БИСТРА ТУПАРОВА
  • МАРИАНА ДИМИТРОВА
  • ГЕРГАНА КРАЕВА
  • ДАНИЕЛА ЦЕКОВА
  • ВАЛЕРИЯ БАНЧЕВА
  • ТЕМЕНУГА ХАРАЛАНОВА
  • МАРИЯ МАТЕЕВА

Награди за художествено слово

  • АТАНАС КАРАМАЖДРАКОВ
  • ГЕОРГИ МИНЧЕВ
  • ВАСИЛ ДЕНЕВ
  • ИВАЙЛО БОЖКОВ
  • ИЛИЯ ДЕВЕДЖИЕВ
 
  • Награда „Русе“ – 2016 година